آخرین اخبار : 

اصلی ترین انواع ارتودنسی ثابت


اصلی ترین انواع ارتودنسی ثابت عبارتند از:

ارتودنسی ثابت فلزی

ارتودنسی فلزی معمولی، یکی از رایج‌ترین انواع ارتودنسی ثابت مورد استفاده برای کودکان است که اغلب “ریل قطار” نیز نامیده می‌شود. آنها اغلب از جنس استیل ساخته شده‌اند و می‌توانند با استفاده از مواد پرکننده همرنگ دندان (کامپوزیت رزین) به دندان‌ها متصل و ثابت شوند.

هنگام خوردن غذاهای سفت باید مراقب باشید، زیرا چسب دندان به راحتی می‌تواند شکسته شود و منجر به اختلال در درمان با انواع ارتودنسی ثابت گردد.

یک سیم ارتودنسی (سیم قوسی) به بریس، تثبیت و یا بسته می‌شود. این کار با استفاده از حلقه‌های رنگی الاستیک (که ممکن است در بین جلسات مراجعه بی‌رنگ شود) انجام می‌گیرد. این کِش‌ها می‌تواند نقره‌ای رنگ و یا به رنگ روشن باشند. با پیشرفت مراحل درمان، ارتودنتیست از سیم‌های ضخیم‌تری استفاده می‌کند تا بتواند نیروی بیشتری را بر روی دندان‌ها وارد سازد. برخی از بیماران به این فرایند “سفت کردن” ارتودنسی می‌گویند. در پایان درمان، ارتودنسی فلزی می‌تواند به راحتی و بدون هیچ‌گونه آسیبی از روی دندان‌ها برداشته شود.

ارتودنسی ثابت و سرامیک

به جای استفاده از استیل، بریس ممکن است از مواد سرامیکی سخت ساخته شود تا با رنگ دندان هماهنگ باشد. این نوع ارتودنسی، ظاهر زیبا و خوشایندتری دارد و یک گزینه‌ی جذاب به خصوص برای بزرگسالان است. سیم ارتودنسی برای کمک به بهبود ظاهر دندانها، می‌تواند همرنگ دندان باشد. ارتودنسی ثابت سرامیکی می‌تواند به اندازه‌ی ارتودنسی ثابت معمولی در اصلاح مکان دندانها مؤثر باشد. گاهی اوقات استفاده از آنها برای دندان‌های پایین‌تر توصیه نمی‌شود (در حالت همپوشانی بیش از حد دندانها / دیپ بایت)، زیرا مواد سخت آن می‌تواند هنگام تماس با دندان‌های مقابل به آنها آسیب برساند. خارج کردن ارتودنسی ثابت سرامیکی کمی دشوارتر از ارتودنسی ثابت معمولی است. اما در بسیاری از موارد، بعید است که آسیبی به دندان‌های سالم برسد. در صورت هر گونه سؤال و یا نگرانی باید با اورتودنتیست خود بحث و گفتگو کنید.

ارتودنسی ثابت و خود لیگاچور

همه‌ی تولیدکنندگان عمده‌ی محصولات ارتودنسی، ارتودنسی خود لیگاچور برند خود را تولید می‌کنند، که می‌تواند از جنس فلز و یا سرامیک باشد. برخی ممکن است ادعاهای بزرگی در مورد مزایای درمان با محصولات خود داشته باشند. این ابزار به جای استفاده از کِش برای نگه داشتن سیم ارتودنسی در موقعیت خود، دارای مکانیزم قفل و بست یکپارچه است که با نگه داشتن سیم به آن اجازه می‌دهد حرکت و لغزش آزادانه‌تری داشته باشد. هیچ شواهدی وجود ندارد که این مکانیزم نتیجه بهتری نسبت به ارتودنسی ثابت معمولی دارد. اما شواهدی وجود دارد که با مکانیزم خود لیگاچور، زمان لازم برای تغییر سیم کاهش می‌یابد و احتمال تغییر رنگ آن در حین جلسات درمان کمتر است. زیرا از کِش برای بستن سیم‌ها استفاده نمی‌شود.

ارتودنسی ثابت لینگوال

بر خلاف انواع اورتودنسی‌ ثابت که تاکنون توصیف شد، ارتودنسی لینگوال به سطح داخلی دندان متصل می‌گردد که این باعث می‌شود دیگر قابل رؤیت نباشند. بسیاری از ارتودنتیست‌ها این نوع ارتودنسی را به بیماران خود ارائه می‌دهند و نتایجی با کیفیت بالا بدست می‌آورند. مشکل خاصی که شاید بیماران با آن مواجه می‌شوند، مشکل اولیه در صحبت کردن، درد زبان و دشواری در تمیز نگه داشتن ارتودنسی لینگوال می‌باشد. هزینه‌ی درمان آن به‌طور قابل توجهی بیشتر از انواع اورتودنسی ثابت است، که به دلیل هزینه‌های آزمایشگاهی بیشتر برای تولید آن و افزایش زمان جراحی مورد نیاز برای نصب آن‌ها بر روی دندان‌ها می‌باشد.

 

 

ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی نامرئی

متخصص ارتودنسی

بهترین متخصص ارتودنسی

ارتودنسی لینگوال

ردیف کردن دندان

مرتب کردن دندان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *